Pałac w Zaborowie - Historia i Zwiedzanie Pięknego Pałacu

Pałac w Zaborowie - Historia i Zwiedzanie Pięknego Pałacu

Pałac Zaborów to niezwykłe miejsce, w którym odnajdziesz piękno i historię z wielu epok. Ten renesansowy klejnot architektury roztacza swój czar już od XVI wieku, zapraszając zwiedzających do odkrycia jego licznych tajemnic i legend. Pałac posiada bogatą przeszłość, która odzwierciedla się w każdym detalu, od kunsztownie zdobionych pomieszczeń po rozległe ogrody o malowniczym układzie.

Kluczowe wnioski:
 • Zabytkowy pałac Zaborów zachwyca renesansową architekturą oraz przepięknymi wnętrzami z elementami barokowymi.
 • Obiekt znajduje się w przepięknej, spokojnej okolicy, idealnej na relaksujący wypad za miasto.
 • Na zwiedzających czeka bogata historia pałacu sięgająca XVI wieku oraz liczne legendy związane z tym miejscem.
 • Ogromną atrakcją są rozległe ogrody pałacowe utrzymane w stylu barokowym, oferujące możliwość spacerów wśród malowniczych ogrodzeń i układów zieleni.
 • Podczas wizyty można zwiedzić wnętrza pałacowe, a także skorzystać z dostępnych w obiekcie atrakcji turystycznych.

Opis Pałacu Zaborów - Renesansowa Perełka Architektury

Pałac w Zaborowie to prawdziwy architektoniczny klejnot pochodzący z czasów renesansu. Ten zabytkowy obiekt położony w malowniczej okolicy zachwyca swoim pięknem już od pierwszego spojrzenia. Pałac roztacza niepowtarzalny urok dzięki harmonijnej kompozycji i kunsztownym dekoracjom zdobiącym jego elewacje.

Frontową część budynku zdobi monumentalny, renesansowy portyk kolumnowy o bogatych zdobieniach. Wielobarwne malowidła i sztukaterie nadają pałacowi w Zaborowie wyjątkowego charakteru. Strzeliste okna i rzędy arkad doskonale podkreślają klasyczną architekturę obiektu.

We wnętrzach pałacu Zaborów goszczą równie urzekające detale artystyczne. Odwiedzających zachwycają sklepienia, polichromie oraz ozdobne piece kaflowe. Sale pałacowe przywodzą na myśl dawną świetność i ekskluzywny charakter tego miejsca, gdzie swego czasu rezydowały znamienite osobistości.

Całości dopełnia idealnie wkomponowany w architekturę dziedziniec pałacowy i tereny zieleni. Pałac w Zaborowie to kwintesencja renesansowego piękna i prawdziwa gratka dla miłośników sztuki oraz zabytków tej epoki.

Historia Budowy Pałacu Zaborów - Najważniejsze Daty

Początki pałacu Zaborów sięgają XVI wieku, kiedy to w 1594 roku rozpoczęto jego budowę na zlecenie ówczesnego właściciela dóbr ziemskich - Stanisława Mińskiego. Powstała wówczas centralnie usytuowana część rezydencji według projektu włoskich mistrzów budowlanych.

Kolejne przebudowy i rozbudowy obiektu miały miejsce w późniejszych wiekach. Na przestrzeni lat pałac Zaborów był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany przez zmieniających się właścicieli. W XVII wieku dobudowano skrzydła boczne, a w XVIII wieku kolejne pawilony.

W czasach swojej świetności pałac w Zaborowie stanowił przez długi czas siedzibę możnowładczej rodziny Mińskich. Następnie przeszedł na własność najpierw rodu Bielińskich, a w późniejszych latach wielokrotnie zmieniał właścicieli. Jego burzliwe losy znalazły szczęśliwie swój finał w latach 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto gruntowny remont i prace rewaloryzacyjne.

 • 1594 rok - początek budowy centralnej części pałacu Zaborów dla Stanisława Mińskiego
 • XVII wiek - dobudowa skrzydeł bocznych
 • XVIII wiek - rozbudowa o pawilony
 • Lata 70. XX wieku - gruntowny remont i rewaloryzacja zabytku

Czytaj więcej: Jakie atrakcje oferują Tatry? - Co warto koniecznie zobaczyć?

Najbardziej Charakterystyczne Elementy Pałacu Zaborów

Pałac Zaborów robi ogromne wrażenie swoją ciekawą bryłą architektoniczną. Najbardziej charakterystycznym elementem obiektu jest frontowy, kolumnowy portyk w stylu renesansowym. Zdobią go kunsztownie rzeźbione detale, gzymsy i pilastry, malowniczo kontrastujące z czerwonawą cegłą elewacji.

Wewnątrz pałacu w Zaborowie zachwycają bogato zdobione sklepienia kolebkowe i kryształowe żyrandole. Podziw wzbudzają również sale z ozdobnymi piecami kaflarskimi oraz cennymi polichromicznymi malowidłami na ścianach i sufitach. Jednym z najpiękniejszych wnętrz jest dawna kaplica pałacowa.

Wyjątkowym elementem jest również otaczający pałac Zaborów rozległy ogród w stylu barokowym. Jego główną oś zdobi efektowna fontanna, a całość wypełniają wiekowe drzewa, kwitnące rabaty i przywołujące dawne czasy obramowania w formie starannie przyciętej żywopłotów.

Poza samym pałacem Zaborów, w jego najbliższym sąsiedztwie zachowały się również inne cenne zabytki. Należą do nich między innymi malownicza oficyna, dawna stajnia, lamus myśliwski oraz urokliwa brama wjazdowa i pozostałości dawnych zabudowań folwarcznych.

Zwiedzaj Ogród Barokowy Przy Pałacu Zaborów - Atrakcja

Zdjęcie Pałac w Zaborowie - Historia i Zwiedzanie Pięknego Pałacu

Jedną z głównych atrakcji dla odwiedzających pałac w Zaborowie jest możliwość spaceru po otaczającym go przepięknym ogrodzie w stylu barokowym. Ten rozległy teren zieleni został starannie odrestaurowany, przywracając mu dawny blask i układy kompozycyjne.

Centralną oś całego założenia ogrodowego wyznacza efektowna fontanna, wokół której rozmieszczono geometryczne kwatery oraz starannie przycięte żywopłoty tworzące fantazyjne wzory. Pomiędzy nimi rozciągają się malownicze trawniki, kwitnące rabaty i zadrzewienia.

Spacer ogrodowymi ścieżkami to prawdziwa przyjemność dla zmysłów. Możemy tu delektować się widokami i zapachami kwiatów, śpiewem ptaków oraz cieszyć oczy roślinnymi kompozycjami utrzymanymi w typowym dla baroku stylu. Pośród budzących zachwyt układów odnajdziemy też romantyczne zakątki zapraszające do chwili relaksu w cieniu drzew.

 • Barokowy ogród z fontanną na osi centralnej
 • Kwitnące rabaty i kwatery w geometrycznych układach
 • Starannie strzyżone żywopłoty tworzące ozdobne wzory
 • Malownicze ścieżki wśród zadrzewień
 • Romantyczne zakątki do wypoczynku

Podsumowanie

Zabytkowy pałac w Zaborowie to prawdziwa perła architektury renesansowej, która zachwyca swym pięknem i bogatą historią. Ten wspaniały obiekt stanowi doskonałą okazję do odkrycia uroków dawnych czasów i podziwiania kunsztu budowniczych. Zwiedzając pałac Zaborów, możemy przenieść się w atmosferę arystokratycznej rezydencji i zachwycić się przepychem wnętrz oraz pięknem otaczających go ogrodów.

Wizyta w tym niezwykłym miejscu to nie tylko podróż w czasie, ale także okazja do relaksu na łonie natury. Pałac Zaborów ujmuje czarem swojego barokowego ogrodu, który zaprasza do spacerów i chwil wytchnienia wśród zacisznych zakątków. To miejsce z pewnością przykuje uwagę każdego miłośnika zabytków, przyrody oraz poszukiwacza niepowtarzalnych wrażeń.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jakie atrakcje oferuje Gdynia? - Co warto koniecznie zobaczyć?
 2. Mogielica kamera - Aktualne Warunki na Trasach i Szlakach w Mogielicy
 3. Jeden dzień w Krakowie - Co Warto Zobaczyć w Krótkim Czasie?
 4. Pod Orlicą w Zieleńcu - Najlepsze Miejsca na Wypoczynek i Relaks
 5. Bydgoszcz co zobaczyć - Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Najczęstsze pytania

Budowę centralnej części pałacu w Zaborowie rozpoczęto w 1594 roku na zlecenie ówczesnego właściciela - Stanisława Mińskiego. Obiekt powstawał według projektu włoskich mistrzów budowlanych w stylu renesansowym. Później był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych właścicieli.

Głównymi atrakcjami pałacu są: przepiękny renesansowy portyk kolumnowy, bogato zdobione wnętrza z polichromicznymi malowidłami, dawna kaplica pałacowa oraz otaczający obiekt ogród barokowy z fontanną. Warto również zobaczyć zabytkowe oficyny, bramę wjazdową i pozostałości dawnych zabudowań folwarcznych.

Tak, podczas wizyty w pałacu Zaborów można zwiedzić jego reprezentacyjne komnaty, sale i apartamenty. Dzięki temu można podziwiać arcydzieła dawnego zdobnictwa, między innymi sklepienia, malowidła ścienne, ozdobne piece kaflowe oraz żyrandole. Wnętrza udostępniane są w ramach zwiedzania obiektu z przewodnikiem.

Pałac Zaborów położony jest w miejscowości Zaborów w województwie śląskim, niedaleko Zawiercia. Dokładny adres to: Zaborów, ul. Pałacowa 2, 42-426 Świerklaniec. Obiekt leży około 50 km od Katowic.

Pałac Zaborów jest otwarty dla zwiedzających przez większą część roku. W sezonie letnim (maj-wrzesień) jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00. Poza sezonem godziny otwarcia mogą nieco różnić się, dlatego warto upewnić się na oficjalnej stronie obiektu.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Sylwia Błaszczyk
Sylwia Błaszczyk

Nazywam się Sylwia Błaszczyk i jestem pasjonatką podróży oraz właścicielką portalu poświęconego województwom, wycieczkom, atrakcjom turystycznym i gastronomii w Polsce. Od lat eksploruję najpiękniejsze zakątki naszego kraju, aby dzielić się z Wami wyjątkowymi miejscami i smakami, które warto poznać. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w turystyce oraz licznym podróżom, zdobyłam wiedzę, która pozwala mi rzetelnie i ciekawie opowiadać o różnych regionach Polski. Moim celem jest inspirowanie Was do odkrywania niezwykłych miejsc i kulinarnych perełek, które czekają na Was na każdym kroku.

Napisz komentarz

Polecane artykuły